Gutová vyhrala obrovský slalom v Söldene, Mazeová až 18.

26.10.2013 Celý región

Sölden 26. októbra (TASR) - Švajčiarska lyžiarka Lara Gutová suverénnym spôsobom vyhrala úvodné preteky novej sezóny alpského Svetového pohára. V obrovskom slalome na ľadovci v rakúskom Söldene triumfovala s náskokom 84 stotín pred domácou Kathrin Zettelovou. Tretie miesto obsadila so stratou 1,28 s olympijská šampiónka Nemka Viktoria Rebensburgová.

Obhajkyňa veľkého glóbusu a vlaňajšia víťazka Slovinka Tina Mazeová skončila až 18. s vyše trojsekundovým mankom na Gutovú, keď v oboch kolách doplatila na chyby v hornej časti trate. Slovenská reprezentantka Barbara Kantorová nepostúpila do 2. kola medzi elitnú tridsiatku. S vysokým štartovým číslom 62 dosiahla až 54. najrýchlejší čas, na Gutovú stratila 7,66 s.

Gutová sa stala vôbec prvou švajčiarskou víťazkou ľadovcového "predkrmu" sezóny v Söldene. Výbornú východiskovú pozíciu si vytvorila už po prvom kole, keď sa usadila na čele o 77 stotín pred Rebensburgovou. V druhom kole najmä vďaka brilantnej jazde v dolnej časti trate svoj náskok ešte zveľadila a slávila štvrtý triumf v SP, prvý v obrovskom slalome.

Gutová v cieli rozdávala úsmevy. "Prvé víťazstvo a ešte k tomu v najťažšom ženskom obráku v kolotoči Svetového pohára, to je fantázia. Dnes to bolo jednoduchšie ako som čakala. V Söldene vládli senzačné podmienky, trať bola zaliata slnkom a moje lyže išli perfektne. Keď som tu prvýkrát štartovala, pamätám si, že mužskú súťaž vtedy vyhral môj krajan Dani Albrecht. Je skvelé, že som teraz nadviazala na jeho úspech. Bodaj by mi to takto išlo počas celej olympijskej sezóny," nadchýnala sa v rozhovore pre rakúsku televíziu ORF Gutová, ktorá ukončila desaťročné švajčiarske čakanie na triumf v ženskom obrovskom slalome. Doposiaľ poslednou Helvétkou na najvyššom stupienku bola Sonja Nefová, v roku 2003 vyhrala "obrák" v talianskom Bormiu.

výsledky obrovského slalomu SP žien v Söldene:

1. Lara Gutová (Švajč.) 2:25,16 (1:09,26-1:15,90), 2. Kathrin Zettelová (Rak.) +0,84 (1:10,33-1:15,67), 3. Viktoria Rebensburgová (Nem.)+1,28 (1:10,03-1:16,41), 4. Anna Fenningerová (Rak.) +1,41, 5. Tina Weiratherová (Licht.) +1,58, 6. Mikaela Shiffrinová (USA) +1,62, 7. Maria Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) +1,91, 8. Jessica Lindellová-Vikarbyová (Švéd.) +2,17, 9. Dominique Gisinová (Švajč.) +2,21, 10. Marie-Michele Gagnonová (Kan.) +2,24